Březen 2009

Jane Austen - Rozum a Cit

13. března 2009 v 16:53 | Boo |  Literární svět

Aneb aby se tu objevila i nějaká klasika :DUrčitě každý znáte knihu Pýcha a Předsudek (nebo film s Keirou Knightley :)) či jiné dílo této výjimečné spisovatelky.
Hlavními hrdinkami jsou sestry Elinor a Marianna Dashwoodové. Po smrti otce se odstěhují do Bartonu, kde žijí v zahradním domku vzdáleného příbuzného společně s další sestrou a matkou. A tady se příběh teprve rozjíždí. :)
Dá se čekat, že se tu řeší složité vztahy a obě hrdinky si projdou mnohými zkouškami, než dojdou k sladké odměně - lásce.
Austenová píše báječně, s jemným humorem a ironií jí vlastní. Většina postav je charakterově velmi věrohodná a také sympatická díky svým lidským omylům, tužbám a touze po lásce.
Název knihy odráží hlavní vlastnosti obou dívek. Elinor, chytrá, prosazující svůj názor, ale taky obětová a taktní dívka představuje Rozum, zatímco mladší Marianna je ještě takové hříbátko zápasící s přemírou emocí :-)

A citáty konkrétně od autorky :))

"Nechci aby lidé byli velmi příjemní, protože se tak nemusím obtěžovat s tím, abych je měla hodně ráda."

"Určitě není na světě tolik mužů s velkým jměním jako hezkých žen, které by si je zasloužily."

"Přátelství je nejlepším balzámem na zlomené srdce."

Zrcadlo

11. března 2009 v 21:54 | Boo |  Den po dni
Nezáleží na rámu. Může být z lesklého mahagonu stejně jako vábivého stříbra. Důležité je ono zrcadlo samo o sobě. Odráží každou výjimečnou vlastnost stejně jako nedokonalost. Odráží pravdu. Každý člověk, který se do něj podívá, se uvidí ve skutečném světle. A snad si po takové zkušenosti začne vážit sám sebe stejně jako se mít rád.
Podívala jsem se do něj jednoho chladného večera a dovolila si prožít chvilku sama pro sebe. Zapálila jsem svíčku. A z jejího světla vyšlehlo zrcadlo samo od sebe.
Nejdřív vidíte ty běžné věci jako barvu vlasů či očí, ale na tomto ve skutečnosti nezáleží, protože po chvilce soustředí, kdy se myšlenky zklidní, vyvstanou ty opravdové vlastnosti. A tak jsem uviděla své sklony k sebe-trestání, občasnou přecitlivělost, víru, že si nezasloužím lásku a rozpolcenost jako možnosti dál na sobě pracovat. Protože mimo ně se tam objevila i spousta hezkých obrazů.

A jak se v takovém zrcadle vidíte vy?


Jinak má mamka dneska slaví narozeniny, tak jsem jí upekla dort, když jsem stále doma. Ještě ho ani nechutnala, ale řeknu vám, že je výbornej ^.^ Asi je normální, že se vztahy matka - dcera v dospívání mění, že? A i ta nemoc, která mě postihla... jako bysme kvůli ní začali spolupracovat... a tak už mi ani moc často neříká, že jsem nejodpornější člověk na zemi popř. že mě nikdo nebude mít rád... :D Je to za námi, jen někde hodně hluboko to pořád zůstává a tak bych za ní asi nedokázala přijít a obejmout ji. Vlastně si nevzpomínám, jestli jsme se kdy objali a když jsem jí řekla, že ji mám ráda, tak mi odpověděla, že ona mě taky, ale mé sourozence má radši :D A tak jsem se kdysi zařekla, že budu cokoliv, jen ne tak příšerná matka jako ona. Chci dát svým dětem pevné zázemí a lásku. Těším se na vlastní děti ^.^ Minimálně jedno se bude jmenovat Gabriela. Předpokládám, že to bude holka :D Ale... to jméno je kouzelné.

A z okna už vidím na sněženky, které zvědavě vykukují ze záhonků. Jaro je tady.

Roztomilé kočandy

10. března 2009 v 22:13 | Boo |  Zaujalo


OK to ještě není a mrzí mě to... nicméně, jestli máte chuť se zasmát, doporučuji toto video ^.^
Zřejmě ocení hlavně obdivovatelé koček. Dobrou noc :)

Chtěla jsem...

10. března 2009 v 20:56 | Boo |  Den po dni
...sem napsat pozitivní článek, ale před pár minutami mi přišla dost bolestná zpráva a tak se mi stala další věc, kterou můžu jen rozdejchat... Jenže jsem sama a tak ty slzy nemusím skrývat.

Několik rad pro šťastnější život

10. března 2009 v 20:44 | Boo |  Zaujalo
Stávejte se nejkrásnější představou, jež o sobě samém máte a přinášejte si tím štěstí a radost. Pomocí sebepozorování zjišťujte kým jste, uvědomujte si, kým byste se chtěli stát a chovejte se dle svého "nového" já. Záměrně v tomto pravidle neužívám spojení "stávat se lepším", jež člověka vyzývá k sebekritice, jež se může stát destruktivní.