Literární svět

Daniell Keyes - Růže pro Algernon

20. června 2009 v 19:52 | Boo
Charlie Gordon má sice IQ jen 68, ale zato v sobě třímá obrovskou touhu učit se nové věci a stát se chytrým jako ostatní lidé. Ačkoliv je mentálně retardový, miluje lidi kolem sebe. Obzvlášt své přátele z pekařství, kde pracuje jako pomocník, i když netuší, že si z něj vlastně celou dobu jen utahují.
Jenže je vybrán jako první člověk pro operaci, který mentálně retardovým lidem zvětší IQ třikrát. Píše si hlášení, kde vyjadřuje pocity i události. Skrze ně je zachycen jeho vývoj v myšlení, kdy si postupně začíná uvědomovat, že ho lidé vlastně kvůli jemu postižení nikdy neměli rádi. Nyní ho nemají rádi, protože je příliš chytrý. Název románu i povídky je odvozený od myšky Algernon, která prošla stejnou operací navýšení inteligence. Zezačátku spolu soupeří, ale později se skamarádí, protože je vlastně dost podobná Charliemu.
Ale něco s ní není v pořádku. Algernon se stává podrážděná, ztrácí motoriku a po několika dnech umírá. Charlieho myšlení projde dost podobným pádem a stává se z něj zase starý "hloupý" Charlie, který se s životem loučí větou: "Esli budete mít příležitost dejte nějaký kytky tam co má Algernon hrob na dvorku..."
Zřejmě tento příběh znáte. Je to jeden z těch, na které se nezapomíná.

Původní povídka získala cenu Hugo, román cenu Nebula. Existuje filmová i divadelní verze.

Eoin Colfer - Artemis Fowl

6. června 2009 v 17:29 | Boo
Dnes už jsou knihy o geniálním chlapci Artemisovi Fowlovi docela známé, ale když jsem je četla poprvé, byla to bomba ;) Artemis je arogantní, výjimečně inteligentní a bystrý. V první ze zatím 4 knih vymyslí plán, jak se zmocnit skřítkovského zlata, které chce získat výměnou za unesenou kapitánku Myrtu Krátkou /rasa skřítek/. Samozřejmě i on se s knihami mění a vyvíjí a ačkoliv je dědicem mafiánského imperia, svědky ani nepřátele neumlčuje a po celém světě má spoustu fanoušků =D


Těším se, až vyjde film :D

J.R.R. Tolkien

12. dubna 2009 v 17:56 | Boo
Vlastně nevím, proč jsem sem svého oblíbence nedala dřív. S jeho knihami jsem vyrostla - byla mi 9, když jsem přečetla Hobita a jeho ostatní tituly na sebe nenechaly dlouho čekat :)) Tolkien byl neuvěřitelně vzdělaný člověk a měl laskavé srdce :) Zažíval v životě hodně krušných chvilek a i proto si ho moc vážím.


Pán prstenů je známý po celém světě. Jen ne filmy, ale knihy v sobě skrývají to pravé kouzlo. (Které u mě Harry Potter nikdy nepřekonal ^.^) Ale musím uznat, že filmovému Aragornovi nelze nic vytknout xD


Tolkien zrodil příběh, který tu byl před námi a zůstane i dlouho po nás. Bude znovu a znovu ožívat v srdcích lidí, kteří do rukou vezmou některou z jeho knih. Protože je to jeden z těch, na které se nezapomíná. :)

***

"Člověku, který utíká před tím, čeho se bojí, se může stát, že si k tomu jen zkrátí cestu."
"Ne každé zlato třpytívá se, ne každý, kdo bloudí, je ztracený."
"Aurë entuluva! Den zase přijde!"
:))

Jane Austen - Rozum a Cit

13. března 2009 v 16:53 | Boo

Aneb aby se tu objevila i nějaká klasika :DUrčitě každý znáte knihu Pýcha a Předsudek (nebo film s Keirou Knightley :)) či jiné dílo této výjimečné spisovatelky.
Hlavními hrdinkami jsou sestry Elinor a Marianna Dashwoodové. Po smrti otce se odstěhují do Bartonu, kde žijí v zahradním domku vzdáleného příbuzného společně s další sestrou a matkou. A tady se příběh teprve rozjíždí. :)
Dá se čekat, že se tu řeší složité vztahy a obě hrdinky si projdou mnohými zkouškami, než dojdou k sladké odměně - lásce.
Austenová píše báječně, s jemným humorem a ironií jí vlastní. Většina postav je charakterově velmi věrohodná a také sympatická díky svým lidským omylům, tužbám a touze po lásce.
Název knihy odráží hlavní vlastnosti obou dívek. Elinor, chytrá, prosazující svůj názor, ale taky obětová a taktní dívka představuje Rozum, zatímco mladší Marianna je ještě takové hříbátko zápasící s přemírou emocí :-)

A citáty konkrétně od autorky :))

"Nechci aby lidé byli velmi příjemní, protože se tak nemusím obtěžovat s tím, abych je měla hodně ráda."

"Určitě není na světě tolik mužů s velkým jměním jako hezkých žen, které by si je zasloužily."

"Přátelství je nejlepším balzámem na zlomené srdce."

Malý bílý koníček

14. února 2009 v 12:40 | Boo
Kdybych měla charakterizovat tuto knihu třemi slovy, byla by růžová, voňavá a naivní. A možná i v tom je její kouzlo.
Čtení tohoto příběhu, či snad pohádky, zanechá úsměv na každé tváři. Budete toužit žít v Měsíční dolině v Měsíčním zámku, kde je všechno svěží, roztomilé a plné krajek... =D
Maruška Merryweatherová, stejně jako ostatní postavy knihy jsou dost jednoduché a některé až prvoplánovité. Ovšem uznávám, že je to asi určeno mladším čtenářům než moje maličkost :D
Jenže celá knížka byla báječně oddechová /nehledě na to, že z knihovny ji dotáhla mladší sestra/ a plná věrného přátelství a lásky.
Happy-end mě neminul. Všichni zlí se jako mávnutím kouzelné hůlky proměnili v dobráky od kosti v život od té doby v Měsíční dolině zůstával beze stíny pochybné minulosti Maruščina rodu.
Nicméně poslední kapitola byla opravdu překrásná a dotáhnutá k dokonalosti. Nemyslím část, kde se obyvatelé vesnice párovali, ale pouze posledních několik odstavců. Někdo by možná řekl, že je to i trochu smutný, nicméně zapůsobí.

Tahle knížka za to vážě stojí. Už jen kvůli těm skvělým názvům =D

John Flanagan - Hraničářův učeň - Rozvaliny Gorlanu

12. ledna 2009 v 18:14 | Boo
Jelikož se do školy zase nijak nechystám, zaúkolovala jsem sestru, aby mi z knihovny přinesla nějaké nové úlovky. Objevila se mimo jiné s prvním dílem Hraničářova učně.

Zápletka je docela jednoduchá, přeci jenom je to spíš dětská kniha =) Mladý sirotek Will vždycky toužil stát se rytířem a dostat se na bojovou školu. Jenže se mu to díky jeho malému vzrůstu nepodaří a o to víc je překvapen, když si ho za svého učně vybere tajemný hraničář Halt. Čeká na něj dobrodružství na planinách, kde prokáže svou odvahu a zaslouží si uznání a dozví se i několik věcí o svém otci.

Knížka nepřinese nic převratného, ale přesně se hodí na dny jako jsou tyhle. Není nic příjemnějšího, než se v teple zachumlat do deky a se šálkem čaje chvilku relaxovat nad dobrodružným příběhem :)) Docela se těším, až mi někdo domů přitáhne další díly :D

Trochu mi schází filozofické pasáže a myšlenky, která vás nutí se zamyslet, ale kniha jako celek působí věrohodně a přiměje vás zasnít se, jaký by byl život hraničáře v době bojů, i když je trošku škoda, že v příběhu vystupují neobvyklá zvířata jako wargalové, ale magii se moc neholduje. Kouzla jako taková v knize vlastně nejsou, ale přesto se mi to moc líbilo =)

Betty McDonald - Vejce a já

2. prosince 2008 v 11:01 | Boo
Myslím, že tuhle knihu si užije každý, kdo má rád příběhy alá Deník Bridget Jones z prostředí slepičí farmy xD Když jsem si tu knihy chtěla přečíst asi v deseti, tatínek mi tenkrát řekl, že se mi znechutí vajíčka a tak jsem si ji přečetla teprve teď, s pětiletým zpožděním =)
Příběj začíná nesporně zajímavým popisem její opravdu hodně zvláštní rodiny. Líbí se mi ty detaily, kterými poukazuje třeba na to, jak její babička nosila šněrovačku naruby :)) Ale garantuji vám, že vajíčka vám to neznechutí, ale holt na farmě je pánem slepice :)
Ale Betty je věčná optimistka a nikdy neztratí svůj osobitý šarm a smysl pro humor.

Mika Waltari - Egypťan Sinuhet

23. listopadu 2008 v 15:26 | Boo
Jako další chuťovku z literárního světa jsem vybrala knihu Egypťan Sinuhet. Je to rozsáhlý příběh egypského lékaře popsaný v patnácti knihách. Začíná jeho připlutím po řece v rákosovém košíku a končí... to si raději přečtěte sami :))
Hlavní myšlenka díla: Sebekrásnější vize je odsouzena k zániku, pokud na ni lidé nejsou připraveni.
I když jsme obklopeni spoustou lidí, obvykle nakonec zjistíme, že jsme na světě úplně "sami".
V románu je spousta dalších postav, které známe z hodin dějepisu a i nezdařený pokus o náboženský převrat vedoucí k monoteismu. Kromě Sinuheta, který je místy dost naivní, mám ráda postavu jeho otroka Kaptaha. Takový starobylý mafián =)
Citace:

"Kdo jednou okusil moci, dychtí po ní stále více, a tato vášeň je nejhroznější ze všech vášní člověka, ale její ukojení mu dává vyšší slast než ukojení kterékoli jiné vášně lidské." (238)


"Jeho bůh byl snad takový, jako byl on sám, neboť i on nabízel dobro a lásku příliš otevřenou dlaní, příliš prudce a hojně a násilně, takže jeho dobrota se měnila ve zlo a jeho láska sela zkázu." (254)

A ještě něco od Waltariho:
"Jen hlupák obrací svůj omyl ve ctnost a vychloubá se jím."
"Bohatým není ten, kdo má zlato a stříbro, ale ten, kdo se spokojí s málem."
"Ani blízkost těl nemůže sblížit vzdálenost srdce."

Johan Fabricius - Tajný deník čínské císařovny

28. října 2008 v 19:48 | Boo
  • Autor: Johan Fabricius
  • Název: Tajný deník čínské císařovny
  • Můj názor:
Pozoruhodný příběh. "MY, Císařovna vdova CCh´-si, nazývána mezi lidem "Starý Buddha", poroučíme, aby tyto hedvábné svitky, na něž jsme napsaly své vzpomínky a úvahy, byly po naší smrti spáleny, aniž by je předtím kdo četl. Pověřujeme tímto úkolem svého prvního eunucha Li Lien - jinga, neboť víme, že náš rozkaz věrně splní."
Už tyhle začáteční slova zaujmou jenom proto, aby lidé ukojili zvědavost, co vlastně je napsáno ve spisech, které měl dávno pohltit hladový oheň.
Jedinečná kniha provází příběhem dívky Jehonaly, která se na dlouhá léta ocitne na čínském trůnu.
V příběhu plném mocenských bojů, ale i čínské kultury se naplno rozvine její charakter. Ukáže stránku, která touží po moci, ale i část osobnosti, která touží po lásce. Nejen tenhle rys jí později přinese obdiv i lásku lidu, který ji nazýval Starým Buddhou.
Celé vyprávění je protkané vzpomínkami na minulost a zároveň jsou v knize autenticky zachyceny osudy mnohých vedlejších postav.
Kniha je čtivá a podává zajímavý náhled na čínskou kulturu a zvyklosti. Bavila mě každé písmenko :-)

Stephenie Meyerová - Stmívání

20. září 2008 v 8:05 | Boo
  • Autor: Stephenie Meyrová
  • Název: Stmívání
  • Můj názor: Tuhle knihu jsem začala číst včera vpodvečer a s přestávkami na jídlo jsem vydržela až do konce - tedy do jedné hodiny ráno =D Ta kniha byla jako droga, pro ten večer moje jediná závislost. Je to fantasy kniha s prvky hororu, ale přesto je to celé o lásce. Která je silná, pevná a je mezi upírem a lidskou dívkou ^_^ Přesně takový žánr bych chtěla psát v budoucnu - fantasy romány pro dívky. Celý příběh je dost napínavý ;-) Obyčejně si tak kvalitní knihy vychutnávám, čtu je i několik dní a těším se na nové kapitoli, ale u téhle knihy bych nedokázala usnout, kdybych neznala konec =) V celém článku odkaz na stáhnutí =)

Na úvod

20. září 2008 v 7:46 | Boo
Miluju dobré příběhy a knihy nevyjímaje. Obzvláště fantasy literaturu a knihy s vyprávěním ze starověkého Japonska a Čínu. A proto se tu během dopoledne objeví můj nejnovější kousek, který určitě doporučuju ;)
 
 

Reklama